Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest poniedziałek, 26 cze 2017, 07:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 14 lut 2017, 21:39 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Nie tysiące a 168 ;)
Podsumowanie Szamana jest ciekawe przez te wstawki z książki, ale nie mam wyrobionej opinii o całości, dopóki nie przeczytam wszystkich części. Nie jestem pewny czy ostateczna konkluzja będzie się pokrywać z moimi wnioskami oceny sytuacji.
Nostalgicy staną się marzycielami - zgadza się. Ciekaw jestem ile części będzie. I jak zostanie ujęte "en-dżi" ;]

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
PostNapisane: środa, 15 lut 2017, 00:13 
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dlaczego nostalgicy mieliby zostać marzycielami?

Amiga klasyczna a sprzęty pod AmigaOS4.x/MorphOS to kompletnie inne światy.
Nostalgik będzie wracac do wspomnień, świetnego oprogramowania, możliwości technicznych jakie oferowały Amigi. Amiga ma bogatą, interesującą, historię. Wywarła kolosalny wpływ tak na rozwój IT jak i (głównie) game dev'u w Europie.
Dlaczego niby ktoś, kto (przykładowo) wraca do Amigi by zagrać w Turricana, narysować coś w DPaincie, zobaczyć kolejny raz Hardwired czy odsłuchać modułu w Hippoplayerze miałby interesować się AmigamiOne (i pochodnymi)?

Bo OS?

Być może AmigaOS jest istotny dla jakiegoś promila "nostalgików" aczkolwiek wątpię by ta liczba miała jakiekolwiek znaczenie.
To kompletnie odmienne nurty hobby, których praktycznie nic nie łączy.
Jeśli ktoś dziś szuka wydajnego, fajnego (choćby designersko) komputera, znajdzie niezliczoną liczbę lepszych ofert niż to co przedstawiają sobą sprzęty pod AOS4.x/MOS.

Marzyć można było na przełomie lat 80/90-tych, gdy komputery były absurdalnie drogie. Dziś? Komputer to rzecz powszechna, narzędzie pokroju widelca, które ma być wygodne, bezproblemowe i jak najbardziej użyteczne. Szkoda marnowac czas na bezgraniczne czekanie i mrzonki o lepszym jutrze, skoro "dziś" jest tak cholernie fajne i oferuje więcej, niż kiedykolwiek.

PostNapisane: środa, 15 lut 2017, 00:32 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Och, to jest właśnie tak pięknie opisane. Przykładowo ja zawsze byłem marzycielem, Amigą interesowałem się od początku lat 90-tych ale kupiłem bardzo późno i od razu NG.
Ci którzy odeszli i wracają - to nostalgicy, ale ci którzy nie odchodzili nigdy - ewoluowali, chcieli się rozwijać, stali się marzycielami. Tak jak Mufa czy MDW.

Obecni nostalgicy "z odzysku" ;] bardzo szybko mogą dojrzeć, nie potrzeba będzie im tyle czasu co wiernym fanom, obecnym cały czas, Vampire wiele zmieni.
To jest to co pod koniec tekstu jest ujęte cytatem:
Jak długo trwa wieczność?
- Czasami tylko sekundę - odparł królik.

Jest tylko 1 osoba która nie łapie się do tego schematu - Hextreme. Używa Amigi 1200 jako głównego komputera (nie jako zabawkę retro). "Ostatni Mohikanin" ;)

Być może odczytałem tekst niezgodnie z intencją autora, ale tak to widzę. Czekam na cześć drugą, apetyt rośnie. Mam nadzieję że to nie będzie miesiąc.

PostNapisane: środa, 15 lut 2017, 10:01 
Administrator
Administrator

O tym że nostalgików ciągnie do NG (nie mówię że wszystkich, ale znaczną ich część) świadczy jeden fakt, rekordowa sprzedaż AmigaOS 4.1 FE od momentu gdy można go było uruchomić na UAE. Wersja klasyczna (czyli kupowana w dużej mierze przez nowych użytkowników) sprzedała się lepiej niż wszystkie wersje NG razem wzięte. Wiadomo od rodzimego dystrybutora, że tylko w Polsce rozeszło się ponad 100 sztuk legalnych kopii (a ilu ściągnęło pirata, któż to wie), a przecież Polska jest zaledwie jednym z kilkudziesięciu krajów gdzie Amiga była popularna. Można więc śmiało przyjąć że globalnie AmigaOS 4.1 FE dla emulatorów, sprzedał się nie gorzej niż np. teraz sprzedaje się Wampir.

Zatem potencjał do zagospodarowania jest. Oczywiście nie każdy kto wydał 30 euro na system, zdecyduje się wydać 15 czy 20 razy więcej na Tabora. Niemniej te 400 - 500 euro, to już nie 2000 - 3000, więc trochę nowych uzytkowników przybędzie i myślę że w zdecydowanej większości będą się oni rekrutować z nostalgików z małą domieszką przeorientowanych userów Morphosa, tudzież userzy SAMów, chcących mieć nowocześniejszy sprzęt. Zupełnie nowi będą stanowili wyjątki, choć historia premier wszystkich dotychczasowych modeli Amigi One pokazuje że każdorazowo parę takich osób też się pojawia. Niemniej to nostalgicy będą głównym rynkiem zbytu, przekonasz się o tym za kilkanaście miesięcy po wpisach na PPA czy innych forach, napisanych przez userów dziś używających klasyka.

PostNapisane: niedziela, 19 lut 2017, 11:43 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

amigowiec napisał(a):
Amiga klasyczna a sprzęty pod AmigaOS4.x/MorphOS to kompletnie inne światy.

Dawnymi czasy traktowałem takich wc-expertów jak ty poważnie.
Aż w roku 2009 na macu mini zainstalowałem MOSa.
Okazało się że to świetna amiga którą bez problemu da się podłączyć do normalnego monitora, da się podłączyć normalną klawiaturę, na której działa bez problemów i super szybko większość użytkowego softu z amigi.
Amiga która nie ma żadnych problemów z 24 bit.
Amiga o jakiej zawsze marzyłem od czasu kupna a1200.
Plus działa normalna przeglądarka.
A potem kupiłem Amige 500 1 GHz i mam dodatkowo oryginalny Workbench i po paru latach nowoczesne OpenGL.
Jednym słowem super sprzęt do hobby.
Jesteś uciążliwy z tą negatywną propagandą i najlepiej by było jakbyś dał sobie spokój.

Cytuj:
Dlaczego niby ktoś, kto (przykładowo) wraca do Amigi by zagrać w Turricana, narysować coś w DPaincie, zobaczyć kolejny raz Hardwired czy odsłuchać modułu w Hippoplayerze miałby interesować się AmigamiOne (i pochodnymi)?

A może dla nas amigowców jest to niepotrzebne?
Może głupawe nawalanki w 2D przy których quake to rozrywka dla intelektualistów są po prostu nie interesujące.
Dema można obejrzeć na yt.
Moduły można obejrzeć na yt.
A kiepski soft który nie działa na kartach graficznych nie jest do niczego potrzebny, bo rozdzielczości jakie aga obsługuje to nawet w 1992 były daleko w tyle za resztą świata?

PostNapisane: niedziela, 19 lut 2017, 11:56 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

adam napisał(a):
Ci którzy odeszli i wracają - to nostalgicy, ale ci którzy nie odchodzili nigdy - ewoluowali, chcieli się rozwijać, stali się marzycielami.

Albo realistami.
Może i amigi ppc nie są idealne, ale co zrobiła cała reszta, jakie mają osiągnięcia?
Mamy dziś 19 lutego roku 2017, ostatnia "koszerna" wersja mui 3.8 na 68k została umieszczona na aminecie 15 lutego 1997,
dwadzieścia lat temu.
Dwadzieścia lat minęło i dalej nie ma pod AROSa działającego i sprawdzonego klona mui.
Jakie są szanse że kiedykolwiek na x86 będzie amigowy system na poziomie jak od dwudziestu lat nie udało się zwolennikom amigi na x86 zrobić podstawowego komponentu, bez którego nie w ogóle co myśleć o przejściu na x86?
Z drugiej strony mamy 68k. Po dziesięciu latach kłamstw i oszustw natami/vampire/apollo dalej jest wolniejsze od szybkich 68060. Też żaden postęp od dwudziestu lat bo 75 MHz apollo 1260 i blizzard 1260 to były już w 1997.
Jakie są szanse że się dożyje szybkich 68k ?
A ppc? Jest działa i chodzi szybciej niż soft pod emulatorem na najszybszych pc.

PostNapisane: niedziela, 19 lut 2017, 13:03 
Administrator
Administrator

Po pierwsze to w przeciwieństwie do 68k linia procesorów PPC żyje i wbrew różnorakim opiniom jest pewne że żyć dalej będzie. Poniżej grafika z planami rozwoju sięgającymi poza 2020 rok.
Obrazek

Natomaist co do modułów, to nigdy nie było z nimi problemu. Ponadto wbrew pozorom wśród sceniarzy też znajdują się fachowcy, przez co rozumiem ludzi potrafiących tworzyć w zgodzie z wytycznymi Commodore i w zgodzie z systemem operacyjnym. Więcej szczegółów wkrótce na YT w nadchodzącym odcinku alfabetu "S - jak scena".

PostNapisane: niedziela, 19 lut 2017, 13:26 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Prezentujesz slajd z ubiegłorocznej dosyć świeżej prezentacji IBM, ale na ich procesory to nas nie stać.
Brutalna prawda jest taka:
https://web.archive.org/web/20160601065906/https://www.power.org/
Strona Power.org zniknęła z internetu w czerwcu 2016.
Freescale przejęte przez NXP, te z kolei przez Qualcomm które znane jest z procesorów ale do smartfonów i tabletów.
Oczywiście że PPC będzie się tulać jeszcze długo, ale całkiem różowo to nie jest.

PostNapisane: niedziela, 19 lut 2017, 15:04 
Administrator
Administrator

No zobaczymy jak będzie. Najważniejsze że główny gracz jest na scenie, a dotychczasowe fakty pokazują że kiedy IBM wypuszcza nowy standard Power ISA, to obok głównego proca z serii IBM Power, powstają jakieś odpryski dla wojska, routerów i innych dziwnych urządzeń. Po wprowadzeniu Power ISA 2.06 związanym z Power 7, powstały też procki, które teraz siedzą w Amigach One X5000. W obecnej generacji Power ISA 2.07 obok IBM Power 8, masz też e6500, który może się znaleźć w laptopie potencjalnie wykonanym przez ACube. Liczę więc że wraz z nadejściem zapowiadanego na ten rok Power ISA 3.0 i IBM Power 9, otrzymamy informacje o jakichś innych tańszych prockach PPC nowej generacji.

Co do Power.org, to fakt znikła, lecz nie zapominaj że w 2013 zawiązała się funadacja OpenPower, w skład której wchodzą obok IBM, między innymi takie potęgi jak Google czy NVidia. To są gracze jednak większego kalibru od tych skupionych wokół Power.org.

PostNapisane: niedziela, 19 lut 2017, 16:11 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Szkoda tylko że przepadły takie zasoby dokumentacji, choć może dla nas użytkowników nie ma to takiego znaczenia.
Jak już musi być optymistycznie - to zapodam:
https://www.hpcwire.com/2017/01/11/ibm-openpower-success-sales/
Szkoda tylko że nie bardzo ma to przełożenie na desktopy, no ale jak pisałeś - pożyjemy, zobaczymy.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]