Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest niedziela, 17 gru 2017, 19:27

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 28 gru 2016, 22:15 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

amigowiec napisał(a):
Moze i tak bylo z tym geforce 3. Czyli od 2001 roku byly shadery. I dzis, w 2016, na AmigaOS nie ma niczego, chocby porownywalnego z tech demami z tamtego roku. A co do wydajnosci smartfonow...Sorry, trafiles kula w plot. Byle komorka jest dzis nieporownywalnie wydajniejsza od X1000/X5000. Nie mowiac o uzytecznosci. I to jest po prostu smutne.

Darmowy poradnik dla fanów Riva TNT:

"Jak sprawdzić czy karta graficzna wspiera technologie pixel i vertex shader oraz z jaką wersją pakietu DirectX jest zgodna"

https://cdppl.zendesk.com/hc/pl/article ... est-zgodna

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
PostNapisane: środa, 28 gru 2016, 22:24 
Administrator
Administrator

amigowiec napisał(a):
Moze i tak bylo z tym geforce 3. Czyli od 2001 roku byly shadery. I dzis, w 2016, na AmigaOS nie ma niczego, chocby porownywalnego z tech demami z tamtego roku. A co do wydajnosci smartfonow...Sorry, trafiles kula w plot. Byle komorka jest dzis nieporownywalnie wydajniejsza od X1000/X5000. Nie mowiac o uzytecznosci. I to jest po prostu smutne.

Mylisz się flagowe demo z tego okresu GlExcess z 2001 roku, dostępne jest od wielu lat na AmigaOS 4 i to dla stergo Warp 3D. Owszem kiedyś zrywało kask z głowy lecz dzisiaj widać że te demka zostały już nadgryzione zębem czasu i takiego wrażenia nie robią. Za to zapierniczają na mojej maszynie jak dzikie. Tak czy owak ta "kosmiczna" technologia z pierwszych Geforce co to niby nie jest dla Amigi dostepna, de facto dostępna jest od dawna. Gdybyś nie był teoretykiem to byś o tym wiedział.

Takim samym teoretykiem jesteś w dziedzinie porównywania komórek do X1000 itd. Ja mam tę przewagę że mogę sobie Amicrafta uruchomić na AmidzeOne X1000, a potem odpalić sobie Minecrafta na Androidzie i porównać. Tak samo mogę odpalić GlExcess vs. Logo W3D Nova i odkładając na bok to że ma muzykę, więcej scenek i tak dalej, porównać sobie jakość oświetlenia, cieni itp.

PostNapisane: środa, 28 gru 2016, 22:27 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

amigowiec napisał(a):

O jakiej użyteczności smartfonów piszesz ?
Masz możliwość "grzebania" w Androidzie w taki sam sposób jak w AmigaOS ?

Android, gmail, etc. - pomyliłeś użyteczność z inwigilacją.
Poczytaj sobie o martwym CyanogenMod i następcy Lineage OS.

PostNapisane: środa, 28 gru 2016, 23:07 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Tak więc zapraszam na moje podsumowanie: http://www.amigapodcast.com/2016/12/podsumowanie-roku-2016-oraz-plany-na.html. Co do filmików o X5000, będzie tego więcej, ale momencik. Na razie planuje siąść do kompa i zacząć przygtowywać książkę.

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 00:33 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dla mnie w tym roku najważniejsze to Open GL 2.0 na Amidze.
Dobrze że wreszcie jest.

Vampire - po latach pustych obietnic tylko tańsze 060.
Za słabe do "współczesnego" www.
OWB jest jakie jest ale to jest dwa lata do tyłu a nie dwadzieścia.
Z 060 nawet tyle się nie da.

Alice - może i fajne ale to tylko uae, uae z jit jest od roku 2000.

Retro?

Ostatni raz myślałem o jakiś super operacjach na grafice przy pomocy blittera w listopadzie 1992.
Potem miałem dostęp do a1200 i tu już się wszystko robiło cpu bo cpu był szybszy.
Po prawie ćwierć wieku kodowanie w stylu a500 jest tak odlegle, tak różne od Amigi którą znam że powrót do tego jest niemożliwy i bez sensu.

Przyszłość?

Porównując rok 2016 do roku 2000 można wyciągnąć pewne wnioski o tym co będzie w roku 2030.

68k - było za wolne w 2000 jest za wolne w 2016 i pewno będzie za wolne w 2030.
Dużo obietnic, ale żadnego postępu jeśli chodzi o wydajność w ciągu ostatnich 20 lat.

x86 - jak w roku 2000 uae z jit było lepsze od arosa bo niewiele wolniejsze a kompatybilne, tak jest w 2016 i tak pewno będzie w 2030.
Pewno coś w stylu Mac Os X czyli amigowe okienka na unixie by miało sens.
Niestety nikt nad niczym takim nie pracuje, zamiast tego jest ciągłe ględzenie że PPC to ZUO.

Co nam zostaje?
Amiga NG, pewno w roku 2030 nadal będziemy używać ppc które będzie szybsze od 68k i jednocześnie kompatybilne.

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 01:44 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Przeczytałem oba podsumowania i tak:

Nie zgadzam się z Adamem, że rok był słaby. Był niezły. Cały Enhancer, Ignition, poprawki do Qt4.7, system dla X5000. Prace nad Emotion, Sketchblock Pro, LibreOffice, Gutenprint i inne to jak na nasze warunki jest nieźle. Szkoda, że gry to głównie popierdółki, niestety. Zupełnie nie rozumiem natomiast tej kurtuazji względem MOSa. "MorphOS jakby przygasał "??? Jeżeli MOS trochę przygasł to AmigaOS rozkwita ;) Przecież pomijając rozwój samego systemu (akurat i tutaj cisza) na MOSa nie ukazuje się żadne prawie oprogramowanie. Dział "pliki" na morphzone jest wymownym tego przykładem. No i gdzie JEST ta obsługa X5000? Do tego odejścia developerów z teamu...A przejście na x86 to raczej żart. Nie żeby nie potrafili ale ze względu na efekt tego przejścia.

Co do podsumowania radzika to niezmiennie zadziwia mnie nieustanne niedostrzeganie tego, że team jest tak mały, że takie tempo prac nad systemem to nic dziwnego. Wystarczy spojrzeć jak długo trwało zmodernizowanie FinalWritera dla AROSa żeby wyciągnąć wnioski, że pojedyncze osoby niewiele wskórają. Panowie, przestańcie się dziwić! Można być poirytowanym ale oczekiwać, że się to zmieni? Reszta tekstu bardzo dobra, no oprócz egoistycznego stwierdzenia, że skoro radzik nie chce LibreOffice to ten pakiet jest niepotrzebny :P

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 08:40 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Kończąc temat x86.
Rozwiązanie amigowe na x86 musiało by być na tyle dobre żeby dało się używać na x86 bez windows - to musi być minimum poziom Mac Os X.
Nie czarujmy się.
Amiga to hobby, przeznacza się na to wolny czas którego jest zawsze za mało, i jeśli coś da się zrobić o wiele szybciej na windows to będzie robione na windows.
Programowania też to dotyczy.
Dziadostwo typu aros na x86 prędzęj czy później zostanie porzucone, bo doba ma tylko 24 godziny a w życiu są ważniejsze rzeczy niż hobby.

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 13:22 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

swinkamor12 napisał(a):
Retro?

Ostatni raz myślałem o jakiś super operacjach na grafice przy pomocy blittera w listopadzie 1992.
Potem miałem dostęp do a1200 i tu już się wszystko robiło cpu bo cpu był szybszy.
Po prawie ćwierć wieku kodowanie w stylu a500 jest tak odlegle, tak różne od Amigi którą znam że powrót do tego jest niemożliwy i bez sensu.

Proszę zauważ, że są osoby, którym jednak Retro bardzo pasuje.

Ostatnio znalazłem dowód zakupu swojej Amigi 1200 w firmie TOMS. Dokonałem go w roku 1997 pod koniec maja. Nie pamiętałem wcześniej kiedy. Jestem dość zaskoczony tą datą. Kupiłem Amigę po tym jak mój brat sprzedał wcześniej posiadaną przez nas Amigę CDTV i mówił mi, że do Amigi już nie wrócę.

Pewne jest to, że od tamtego roku jestem nadal szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200 i odnajduję coraz więcej powodów by włączać Amigę i cieszyć się nią.

Programuję na Amidze dla Amigi. Nie bawią mnie emulatory. Dlatego bardzo bym prosił o szacunek do tego komputera tak samo, jak ja mam szacunek do AmigaOS 4.1.

W dzisiejszych czasach rzadko kiedy ktoś korzysta z rozwiązań tylko jednej firmy. Jeden ma PlayStation, drugi XBOX, trzeci PC, ktoś inny komórkę. Ja siłą rzeczy korzystam zarówno z Amigi, jak i PC. Amiga 1200 do dzisiaj mnie cieszy, bawi i fascynuje, no bo jednak czasy Commodore to nie czasy hobbistyczne, a profesjonalne.

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 14:54 
Administrator
Administrator

Przemek napisał(a):
Przeczytałem oba podsumowania i tak:

Nie zgadzam się z Adamem, że rok był słaby. Był niezły.

Adam ma jednak trochę racji. No ale wszystko zależy od punktu widzenia. W odniesieniu do Morphosa, rok był rzeczywiście niezły, ale ja tam wolę odnosić się do AmigaOS 4 w latach poprzednich. Druga kwestia jest taka czy patrzymy przez pryzmat programisty czy zwykłego użytkownika.

Oba podsumowania były dobre, ale jednego czego mi w nich zabrakło to statystyk. Ja sobie lubię przy takich okazjach przysiąść i pewne rzeczy policzyć, bo to twarde dane to zazwyczaj bardziej wiarygodny wskaźnik niż własne odczucia. Nie chcę tutaj za dużo odkrywać z mojego podsumowania (musicie poczekać jeszcze te kilkadziesiąt godzin), jednak skupiłem się na bibliotekach programistycznych i generalnie innych rzeczach, które powinny stać się prężnym inkubatorem oprogramowania na przyszłość.

Ogólnie to pod kątem fundamentów, czy może inaczej zasiewu, którego udało się dokonać pod przyszłoroczne, nie mam wątpliwości zdecydowanie bardziej obfite zbiory, to ten rok był bardzo dobry. Jednak jeśli opisujemy podsumowanie na tu i teraz, czyli pod kątem zbiorów w roku 2016, to może zdradzę jedną tylko statystykę, łatwo policzalną, bo malutką, która tyczy się chyba dwóch najważniejszych bibliotek minionego roku, czyli SDL2 i W3DN+Ogles 2. Otóż dla tej pierwszej, według mojej wiedzy wyszły jak dotąd dwie gry i jeden emulator, a dla tej drugiej jedynie Amicraft Nova.

Patrząc więc pod tym kątem (a przeanalizowałem też inne liczby), przychylam się do zdania Adama, że ten rok nie był najlepszy.

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 17:38 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Hextreme napisał(a):

Pewno tak. Jednak te osoby muszą też zauważyć że dla większości amigowców amiga 500 jest równie odległa w czasie jak dla typowego użytkownika PC komputery AT.

PostNapisane: czwartek, 29 gru 2016, 23:32 
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

swinkamor12 napisał(a):
Hextreme napisał(a):

Pewno tak. Jednak te osoby muszą też zauważyć że dla większości amigowców amiga 500 jest równie odległa w czasie jak dla typowego użytkownika PC komputery AT.

No tak bo większość Amigowców posiada AmigiNG zamiast Amigi 500, bo to przecież jest analogiczne do tego, że większość pctowców posiada Corei7 zamiast AT. Nie znam aktualnych Amigowych statystyk, ale nawet jakby ograniczyć Klasykowców tylko do tych zadowolonych posiadaczy Amigi500/600/1200 to i tak (chyba) będzie ich więcej niż łączna ilość użytkowników AmigiNG.
Nie umniejszając nowym Amigom, dla mnie a1200 to przyjemna zabawka do grzebania ;), do pracy używam PC, do gier głównie Androida bo lubię grać w każdym miejscu i czasie nie ograniczając się do biurka w pokoju. Co do AmigiNG liczę że zastąpi mi zabawkę i komputer do pracy, nawet gdyby to miało powstawać stopniowo. Na gry na niej nie nastawiam się, bo jak pisałem lubię być mobilny. PC, jak i komóra, tablet i tak będą w moim domu, liczę że z nową Amigą będę mógł zmieniać proporcje ich używania na korzyść Amigi.

PostNapisane: piątek, 30 gru 2016, 09:13 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Tak zwolennicy retro muszą przyjąć do wiadomości że większość ludzi która pozostała przy amidze po 1994 jest bardziej związana z systemem niż sprzętem od commodore.

PostNapisane: piątek, 30 gru 2016, 15:53 
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

swinkamor12 napisał(a):
Tak zwolennicy retro muszą przyjąć do wiadomości że większość ludzi która pozostała przy amidze po 1994 jest bardziej związana z systemem niż sprzętem od commodore.

No tak, ale z którym systemem 3.1, 3.9, 4.1, MorphOS, Aros? Co to znaczy że większość jest "związana" ? To znaczy lubi, używa, posiada, ma na czym zainstalować ? Jeżeli uznam że większość Amigowców po 1994 musi używa jakiegoś systemu, no to musi na czymś. Czyli sprzętowo Amigi Klasik, AmigiNG i wszelkiej maści Makówki z MorphOSema, może Winuae na PC. W takim Przypadku tych ostatnich też należy uznać za Amigowców i osobiście jestem za, sam używam 4.1 tylko pod winuae bo nic lepszego do tego nie posiadam.

Ale to dalej nic nie zmienia, dalej tych co używają klasycznego workbencha będzie więcej i nie ważne czy na Amidze 600 czy winuae. I zwolennicy tetro "nic nie muszą", bo dalej uważam, że są w większości. Nie w tym rzecz czy lubią klasyka, interesują się nową Amigą lub nie, posiadają Amige 600 bo chcą, czy po prostu szkoda im kasy na x5000. Czy chcą tylko grać w stare gry, rysować pixele, czy jednak interesuje ich Opengl w nowych Amigach. Uważam że są w większości, nawet jeżeli to tylko czasowe. Nic nie muszą, generują zainteresowanie platformą, popyt i innych zyski. Kto to zauważył to już zarabia, po to robi się szum wokół Tabora, bo są jego potencjalnymi kupcami. Ci ludzie nie kupią x5000, bo do tego trzeba być prawdziwym pasjonatą, ale z kasą ;).
Jak z kupowaniem Maców, jedni kupią bo uznają że jest lepszy od PC, inni chcą się wyróżnić w tłumie, a inni stwierdzą że to wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo na pc zrobię to samo. Niestety X5000 to nie prestiż :) to wydanie kasy przez pasjonate sprzętu niszowego, zakup Amigi x5000 w tej cenie nie da się racjonalnie wytłumaczyć ;) , ale też nie trzeba, w końcu Polska to nie pępek świata, nie wszyscy zarabiają tak mało jak my ;)
Liczę na rozwój AmigaOS4 od Hyperionu bo uważam że nowa Amiga jest fajna i że to dobry kierunek dla lubiących tę platformę, oby Tabor pozwolił na zabawę nią większej ilości Amigowców, a z zainteresowania ludzi klasykiem trzeba się cieszyć, bo pośrednio wypływa na zainteresowanie całą platformą.

PostNapisane: piątek, 30 gru 2016, 17:19 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dzisiejsze określenie "Amigowiec" jest inne niż kiedyś. Kiedyś faktycznie ludzie używali różnych komputerów, ale ta epoka skończyła się razem z komputerami 16 bit. Pamiętamy "klany" w Bajtku chociażby, ale nie ma już dzisiaj Amstradowców, Atarowców i t.d. w ścisłym tego słowa znaczeniu.
Tu nie ma co wartościować o wyższości wyboru konkretnego rozwiązania. Robert Szacki to chyba "Ostatni Mohikanin" - dziś nikt już nie traktuje Amigi "klasycznej" jako podstawowego komputera. Czyli "amigowanie" dziś to hobby, a amigowcem jest ten kto nim się czuje.

Nie rozpisywałem się o MorphOS-ie w podsumowaniu, bo to nie jest bezpośrednio powiązane z rozwojem AmigaOS 4 a w sumie wokół tego kręciło się podsumowanie 2016, ale tutaj napisze jak to widzę.
W ubiegłym roku Grzegorz Kraszewski stracił zainteresowanie MorphOS-em - nawet tutaj, na tym forum, ogłaszał sprzedaż Pegasosa który był jego maszynką deweloperską dla NG (AmigaOS 4/MorphOS). Wypowiadał się też w kontekście dalszego rozwoju że MorphOS go nie interesuje już bo linuksowieje i zmierza w kierunku tym co AROS. To dla mnie jest potwierdzenie że szykuje się wersja na PC. Czyli jest minus bo MorphOS traci dewelopera, i jest plus bo jest rozwój na teren na który jeszcze AmigaOS 4 nie przymierza się. Jest nowe SDK 3.10 co zwiastuje nową wersję MorphOS-a, będzie w nim obsługa AmigaOne X50000, ma być poprawiona obsługa SAM 460. Była nowa wersja KwaKwa - przypominam że na dobrą sprawę nie mamy przyzwoitego komunikatora. Książka o MorphOS po polsku ma oznaczenie "Tom 1". Została obniżona opłata rejestracyjna (dla Apple ze 111 na 79 euro, dla Efiki i Sam460 cena teraz to 49 euro). I tak dalej, coś pozytywnego się dzieje.
Rozkład MorphOS-a jeśli nastąpi to tylko i wyłącznie przez bierność użytkowników.

Osobiście mnie cieszy ruch, bo jeśli rośnie liczba użytkowników w każdej "frakcji" to rośnie środowisko jako całość. Większy potencjał, większy rynek. Mnie to nie przeszkadza że ktoś się rozwija. Nie jestem jak typowy Polak z kawału o trzech życzeniach i złotej rybce ;)

Proporcje "NG" a "klasykowcy" są miażdżące. Konfrontowanie się wzajemne jest niecelowe między frakcjami NG, bo prowadzi do zniechęcenia "klasykowców" do wybrania któregokolwiek. Poza tym psuje możliwości współpracy przy tworzeniu oprogramowania. Konfliktowanie się między NG a klasykowcami - to jest już wybitnie głupie.
Zawsze znajdą się jednostki - w każdej grupie - konfliktowe, i chcące przenieść animozje na całe "frakcje", ale raczej trzeba to marginalizować, nie podnosić wagi takich wypowiedzi bo w skali liczb (osób) to jest ułamek społeczności.
Szkoda życia na to, ono jest naprawdę krótkie. Po 40-tce powinniśmy wszyscy to zrozumieć ;]

PostNapisane: piątek, 30 gru 2016, 17:37 
Administrator
Administrator

A ja nie komentowałem słów Przemka o nierzozumiałej taryfie ulgowej względem MOSa w obu podsumowaniach. Doceniałem bowiem, znając przesadną do bólu poprawność polityczną obu Panów, jak dużym dla nich wysiłkiem było choćby niewielkie napomknięcie o kłopotach Morphosa. Mogli to przecież całkowicie przemilczeć, czego się osobiście spodziewałem i pewnie nikt nie miałby pretensji.

No a tak to mamy własnie publiczną samokrytykę i już się okazuje że Morphos ma się dobrze o czym świadczy wiele pozytywów :liar:

Ech szkoda słów i czasu na rozstrządsanie sytuacji Morphosa, bo sa ciekawsze rzeczy do robienia niż zakłamywanie rzeczywistości, w tą czy drugą stronę, a realnie jak wyglądają fakty, każdy może ocenić sobie sam. Dobrze że jutro Sylwester, dobra szampańska zabawa i coś jeszcze na deser... ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]