Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest poniedziałek, 16 paź 2017, 23:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 600 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 15:46 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

adam napisał(a):
Rozwój od strony Hyperionu jest niewidoczny, to co widać - to robi (a w zasadzie opłaca) A-Eon.

Jedni otrzymali na świeta Kosz sytemowy a inni cały system.

Skoro Hyperion nic nie robi usuń z twardego dysku AmigaOS4.1 Final Edition oraz Final Update.
Pozostaw pakiet A-EON Enchanced Edition.

Czy teraz widzisz jak bardzo krzywdząca jest Twoja wypowiedź ?
Pamiętaj i o naszej pracy przy polskiej lokalizacji.

Ile wersji AmigaOS4.1 Final Edition wypuścił Hyperion - kazdy AmigaOS to inny procesor, kernel , mostki ...

AmigaONE X1000
AmigaONE X5000
AmigaONE Sam460
AmigaONE Classic
AmigaONE Sam440 i 440ep
AmigaONE Pegasos
AmigaONE uA1
...
AmigaONE A1222 Tabor

PS.
AmigaOS4.2 też w końcu przybędzie.

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 15:59 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Piszesz o oprogramowaniu nowego sprzętu (sterowniki). Piszesz o swoim wkładzie. Ale to nie jest rozwój systemu w rozumieniu powszechnym.
Wiesz ile było nowych plików w przeciągu roku do AmigaOne XE?. Bo tak się składa że czasem robię zrzuty ekranu z AmiUpdate czy wogóle zaglądam w paczkę. Napiszę ci - jeden plik.

Oprogramowanie nowych płyt głównych nie jest rozwojem systemu. Praca wolontariuszy - nie jest pracą Hyperionu. Zresztą spolszczenie nie jest rozwijaniem systemu.
Lubię precyzyjne określenia. To co nam daje rozwój obecnie to tacy ludzie jak Ruiter czy Daytona. To nie jest rozwój systemu, i nie są to ludzie z Hyperionu. Jak wyjdzie nowy Qt - również nie jest to rozwój systemu.
Już na płytce z OS 4.0 miałeś katalog "kontrybucje". Wszystkie "nowości" w systemie to wchłaniana praca ludzi spoza Hyperionu. Tak było z Ringhio, z RunInUAE, i tak dalej. Lista jest długa i z pewnością ją znasz. Nawet nowy zegar do Workbencha zrobił A-Eon a nie Hyperion.

Oczywiście możesz się oburzać "jak to, mamy nowe płyty główne i nie jest to rozwój"? Systemu nie. To otwieranie nowych możliwości. Na razie z nich nie korzystamy. Możesz podać jakiś program pod AmigaOS wykorzystujący wielordzeniowość? No właśnie, spór jest jałowy.

Moim zdaniem X5000 i A1222 to na tym powinniśmy zakończyć. To znaczy produkować to przez kilka lat co najmniej, a nie ciągle przerzucać wątłe siły i środki na coraz nowsze płyty.
Niestety dopóki każde moje istotne pytanie będzie kwitowane "NDA" - będę pisał tak jak jest a nie jak może być.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 16:46 
Administrator
Administrator

adam napisał(a):
Oprogramowanie nowych płyt głównych nie jest rozwojem systemu. Praca wolontariuszy - nie jest pracą Hyperionu. Zresztą spolszczenie nie jest rozwijaniem systemu.
Lubię precyzyjne określenia. To co nam daje rozwój obecnie to tacy ludzie jak Ruiter czy Daytona. To nie jest rozwój systemu, i nie są to ludzie z Hyperionu.

Ja bym radził wejść na memberlistę Hyerionu i sprawdzić przy jakich ksywkach stoi znaczek "AmigaOS Core Developer", podpowiem że wśrod tych 31 osób znajdziesz Ruitera i Daytonę. To tyle dla Twojej informacji. A przy okazji jest to też informacja dla innych, którzy nasłuchali się głupot wypowiadanych przez Rzookola, że "w zasadzie to przy AmigaOS 4 pracują dwie osoby, a potem nie wiadomo kto".

Akurat w przypadku AmigaOS jest tutaj wszystko jasne i przejrzyste. Na oficjalnej stronie systemu, widnieją nazwiska wszystkich osób, które kiedykolwiek tworzyły AmigaOS, oraz wszystkich osób które kiedykolwiek betatestowały AmigaOS 4. Natomiast na mamberliście forum, można sobie zweryfikować bardziej aktualne dane. Dodatkowo do wiadomości publicznej są podawane newsy o przyjęciu nowych developerów, jak również o zmianach w zarządzie, odjeściach dyrektorów itp. To zupełne przeciwieństwo MOSteamu, gdzie w about widnieją niejako pro forma ksywki ludzi, którzy od lat nie mają z jego rozwojem nic wspólnego. Z jednej strony mamy więc przejrzystość, z drugiej całkowity brak informacji, bądź informacje nieaktualne. No ale Rzookol w swoim stylu, tradycyjnie o 180 stopni obrócił kota ogonem i po wywiadzie z nim wychodzi na to że to w obozie Morphosa jest 15 prężnie działających osób (akurat, chciałoby się złapać za powiekę i powiedzieć "a jedzie mi tu tramwaj"), a w przypadku AmigaOS 4 tylko bliźniacy.

A wracając do Hansa i Daytony, to fakt iż pracują nad swoimi rzeczami na boku, nie wyklucza że przy okazji poprawią coś w systemie, np. graphics.library, czy inne elementy związane pracą którą wykonują na innych fronatch. Tak więc i owszem Hans i Daytona, to jest rozwój systemu, Alfkil o ile się nie mylę to też jest rozwój systemu, gdyż on nie tylko pracuje nad QT lecz również nad rzeczami o których ludzie z zewnątrz niekoniecznie muszą wiedzieć.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 16:58 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Jeszcze całego nie przesłuchałem, a właściwie dopiero zacząłem, ale znowu na samym początku dla mnie muzyka była zbyt głośna.
Nie wiem, może głuchnę już powoli, ale miałem kłopot ze zrozumieniem słów.

@Adam
Dziwię się, że wiedząc co robi w tej chwili Hyperion piszesz że nie ma rozwoju systemu. Oczywiście że nie ma bo oprogramowują
nowe płyty. Myślę że zdają sobie też sprawę że muszą jak najszybciej to skończyć i wziąć się za rozwój właściwy. Mam nadzieję
że z taborem i 5040 nie będzie takiego poślizgu jak z 5020. Ale oczywiście masz rację pisząc że Hyperion w tej chwili nie robi nowych
rzeczy. Z tym że robiąc to co robi daje możliwość innym, choćby A-EONowi, na rozwój nowych rzeczy, a jak się zdaje w przypadku
MOSa tego brak, bo piętnastu ludzi to bardzo mało, obawiam się że za wspomniane cztery lata, gdy przyjdzie czas na przesiadkę
na intela, może nie być możliwości żeby tego dokonać.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 17:20 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Ja się niczemu nie dziwię. Ja po prostu nie jestem betatesterem. Można łatwo odpłynąć od reszty użytkowników będąc betetesterem.
Naprawdę z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie widać nic. Używałem wersji 4.0, potem 4.1, opisywałem ją, także wszystkie Update (było ich 6 dla AmigaOne XE) ze zrzutami. Nie teraz, wtedy gdy były wprowadzane. Opisywałem wersję 4.1 FE, także na AmigaOne 500. To jest udokumentowany rozwój na przestrzeni 8 lat. Zmiany są kosmetyczne, a to co było wprowadzone - powtarzać się nie będę.
Jest bardzo duża różnica we wsparciu, a właściwie wprowadzanych nowościach. Będziesz mieć okazję - masz X5000 to usiądź kiedyś na jakimś zlocie przy starszej maszynie. To są dwa światy, i nie chodzi o prędkość. To są różne kompilacje systemu. Na przykład nie mam obsługi nowego systemu plików który ty masz. Kiedyś pamiętam ja się Mufa zdziwił że czegoś nie opisałem z Extras - on to miał (na X1000) ja (wersja systemu na AmigaOne XE) - nie dostałem. Dużo rzeczy które są w betatestach - nigdy o nich nie czytałem. Są niejawne. Naprawdę nawet tysiąc aktualizacji kernela beta to nie ma przełożenia na to co ludzie używają. Chciejcie zrozumieć. Wy, kasta lepszych ;) Czyli użytkowników X1000/5000
Rozwój systemu to jest np. obsługa większej ilości RAM. Ale reszta? Aktualizacje Pythona? Powiadomienie dźwiękowe? No nie żartujmy sobie ;)
Absolutnie nie chcę ciągnąć serialu, poglądy nas wszystkich są nam znane ;] Wolałbym pogadać o tym co jest w podkaście.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 19:55 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Mufa napisał(a):
Tak poza wszystkim, to bardzo dobrze prowadzona rozmowa Radzik. Jedyna kontrowersyjna wypowiedź z Twojej strony to ta że patrząc z boku Morphos ma więcej lepszych programistów. Nijak nie da się tego obronić, przykład choćby z wczoraj AmiSSL 4.1, autor wersji amigowej wręcz apeluje by ktoś wziął się za wersję dla Mosa, lecz nie ma kto.

Tak samo Personal Paint, ImageFX i inne projekty anonsowane przez A-EON również w wersji na motyla. To że żaden program do którego prawa ma A-EON do tej pory nie powstał na Mosa, nie wynika z faktu że Dickinson nagle znienaeidził ten system, a o ile wiem z kompletnego braku niebieskich programistów. Tymczasem jak wiadomo po Amiwest, bez trudu udało się zgromadzić 22 developerów po stronie czerwonych.

Tu bym się kłócił. Np. taki VPDF, Odyssey, to twory elity amigowych porgramistów, którzy w większej części siedzą jednak na MOS. IFX itd. na razie to jest jako pozycja w AMIStore, kiedy będzie namacalny? Tego nikt nie wie. Na razie mamy pchełki, które no cóż jakieś wyrafinowane nie są. AmiSSL to akurat nie jest wykładnia. Co nie zmienia faktu, że ostatnio dużo więcej dzieje się po stronie AmigaOS. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest współpraca środowisk w tak kluczowych projektach jak np. Odyssey.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 21:33 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Firmy A-Eon i Hyperion nie są idealne.
Ale biorąc pod uwagę osiągi reszty środowiska gdzie na 68k i x86 nie ma postępu od dwudziestu lat, a MOS chodzi na wiekowych macach, to A-Eon i Hyperion wypadają całkiem nieźle.
Po co to ciągłe narzekanie?

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 21:40 
Administrator
Administrator

radzik napisał(a):

Tu bym się kłócił. Np. taki VPDF, Odyssey, to twory elity amigowych porgramistów, którzy w większej części siedzą jednak na MOS.

To są słabe przykłady. VPDF to po prostu jeden z przynajmniej pięciu viewerów PDF dostępnych na AmigaOS 4, osobiście po pierwszych testowych wersjach uznałem że nie ma sensu trzymać go na twardzielu. Odyssey to trochę lepszy przykład, aczkolwiek należałoby się zapytać czy gdyby nie to że czerwoni wykonali całą czarną robotę, portując jako pierwsi OWB, Odyssey, będący de facto OWB obudowanym MUI na modłę IBrowse, w ogóle by powstał (wcześniej długo męczyli się ze Sputnikiem i coś słabo to wychodziło).

Tak naprawdę to Morphos w całej swojej blisko 20 -letniej historii istnienia dorobił się portu tylko jednej dużej aplikacji Blendera, który zresztą jest w nowszej wersji niż na AmigaOS, ale to jest wszystko. Nigdy nie poważyli się na porty klasy Firefoxa czy Libre Office, nie przypadkowo nie mają QT czy Cygnixa.... Zastanawiałeś się moze czemu niezmienną formą benchamrków dla niebieskich jest Lame? Przecież są bardziej kompleksowe programy do kodowania multimediow np. FFMPEG, no ale żeby się scigać z AmigaOS 4 na benchmarki w FFMPEG to najpierw trzeba by go mieć ;) (znaczy chyba jakąś tam wersję 0.x sprzed nastu lat mają). Czasami warto popatrzeć sobie na jakie pierdoły ogłaszają bounty, aż się w pale nie mieści że na drobnostki które my często mamy od 10 lat (oczywiście za darmo), a co najważniejsze "niby mają zdolnych programistów", a nie mogą znaleźć nikogo kto mógłby to zrobić, pomimo iż kasa leży na stole.

Cytuj:
AmiSSL to akurat nie jest wykładnia. Co nie zmienia faktu, że ostatnio dużo więcej dzieje się po stronie AmigaOS. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest współpraca środowisk w tak kluczowych projektach jak np. Odyssey.

A co jest wykładnią, sześciokrotnie większa liczba plików na AmigaOS 4, może Warp3D Nova, Ignition, Personal Paint?
Co do współpracy no to w pewnym stopniu się ona odbywa, oczywiście jest to współpraca jednostronna, gdyż jak już podkreślałem Morphos nie ma programistów, to też nie ma się czym wymieniać. No dobra był kod źródłowy oddany w "ramach dobrej woli współpracy" za jedyne 7500 euro w momencie kiedy autor postanowił zakończyć rozwój programu i zająć się innymi sprawami, sam określiłeś w podcaście że "się wypiął". Ten VPDF to też tylko źródła. W zamian czerwoni podrzymują na kroplówce Morphosa, jako jedyni dając im porządne oprogramowanie i to nie w postaci źródeł, bo tych nie miałby kto przekompilować (jeszcze raz mówię - największy problem Morphosa to brak programistów), tylko gotowych programów, że wymienię gry Battle Squadron, Wings Remastered czy Twoer57, emulator PSX FPSE, kombajn muzyczny Audio Evolution czy stos TCP/IP Roadshow. Natomiast gdy tylko ograniczają się do wrzucenia źródeł vide AmiSSL czy w pewnym sensie SimpleMail, to juz robi się problem, albo nie jest to przenoszone wcale, albo (jak w przyadku SM) z dużym opóźnieniem i nie każda odsłona.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 22:55 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

adam napisał(a):
Ja się niczemu nie dziwię.

Ale ja przecież nie pytałem dlaczego się dziwisz, przyznałem ci rację.
Napisałem że się dziwię (ja), że piszesz o braku rozwoju wiedząc jaka jest sytuacja.
Przecież do póki nie skończą Tabora i 5040, to nie będzie żadnych przełomowych
nowości. Tylko to mam na myśli. Cenie sobie twoje uwagi, bo są celne bez żadnych
naleciałości czy sympatii/antypatii, piszesz jak jest bez względu na odłam.
Rozumiem zniecierpliwienie, ale w tym wypadku nie pogonisz, muszą zrobić to co muszą
i już. Czym szybciej to zrozumiemy, tym mniej siwych włosów nam wyrośnie.

PostNapisane: czwartek, 16 mar 2017, 23:22 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Ja już mam trochę siwych. Ale czub wciąż gęsty :mrgreen:
Tak po tym podkaście nabrałem ciekawości jak będzie wyglądać NG za 10 lat. Ale nie widzę wypowiedzi bezpośrednio do treści z podkasta więc ukierunkowałem się na coś innego - dzisiaj to mam taki dzień na Hollywood, czeszę internet po stronach nieamigowych, może coś znajdę.

PostNapisane: piątek, 17 mar 2017, 07:41 
Administrator
Administrator

Co do treści z podcasta, to niewątpliwie jedną z najciekawszych jest ta że nie zarabiają na systemie ani grosza, bo wszystko idzie na serwer.

Tak sobie policzyłem przybliżone dochody Morphos teamu na podstawie tego wykresu Recendenta i wyszło mi coś koło 1 720 000zł. Teraz przypomniałem sobie największą aferę w Polsce ostatnich miesięcy, gdzie za niesamowity przekręt i nadużycie uznano fakturę na 90 000 za utrzymanie serwerów KODu. Można przy tym domniemywać że na strony tej organizacji wchodziły miliony osób, generując olbrzymi transfer.

Tymczasem okazuje się że serwery Mosa z których korzysta przysłowiowe 5 osób na krzyż, potrafią rocznie kosztować dwa razy więcej niż serwery KODu :D

Swoją drogą ciekawe co na takie tłumaczenia powiedziała by skarbówka ;)

Dobrze że ja mam serwer za 200zł rocznie a nie za prawie 200 tysięcy rocznie, jak Morphos Team, no ale kto bogatemu zabroni.

PostNapisane: piątek, 17 mar 2017, 14:00 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

W świecie amigowym fanatycy Morphosa, to właśnie tacy KODziarze :mrgreen: W ogóle , albo prawie w ogóle nie mają nic wspólnego z Polską (Amigą), a zachowują się jak by było inaczej ;)

"Co do treści z podcasta, to niewątpliwie jedną z najciekawszych jest ta że nie zarabiają na systemie ani grosza, bo wszystko idzie na serwer."
No jak w ciągu roku Morphosa + coś tam kupią dwie osoby, to by się zgadzało ;)

PostNapisane: piątek, 17 mar 2017, 18:11 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Prędkość vampire fajna?
To dalej jest 060 bez fpu.
1600 PLN za 060 - to za drogo.
Gierki z 1997 - też grałem w Warcrafta dwadzieścia lat temu na SS.
Datatypy też umożliwiają zapis, również w formatach innych niż iff.

PostNapisane: piątek, 17 mar 2017, 18:18 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Drukarki - bez problemu pod Amiga Os 4 da się zrobić pdf.
Podstawowy program PageStream - chodzi szybko i bez problemu.
To tego dowolna tania drukarka HP - wszystkie mają ePrint - i drukuje się bez problemu.
Na MOS również.

PostNapisane: piątek, 17 mar 2017, 18:27 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Powerpc martwe?
Ale i tak bardziej żywe niż 68k.
OWB jest rok czy dwa do tyłu, ale jest.
Na 68k nie ma i raczej nie będzie bo Natami/Vampire/Apollo musiałoby być jakieś dwadzieścia razy szybsze.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 600 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 40  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]