Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest niedziela, 20 sie 2017, 23:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 14:56 
Administrator
Administrator

swinkamor12 napisał(a):
Po tych ponad dziesięciu latach pc od Apple i Mac OS X to nadal egzotyka.
Trochę lepiej niż Amiga bo nie uderground ale egzotyka - na świecie poniżej 6% rynku.

A w Polsce 1.44%, dwa razy mniej od Linuksa.

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 15:21 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Mufa wez moze sie nie osmieszaj?
Jak mozesz wypowiadac sie o obecnym macOS bo widzailem System 7 albo MacOS 9. Dokladnie tak samo wypowiadaja sie uzytkownicy dyskietki + Super Frog + A500 o systemach NG. Nikt tu nie ewangelizuje na stone Apple, tylko tlumaczy na akurat swietnym przykladzie jak to sie powinno robic. To, ze w Polsce Apple jest znienawidzone, bo zal d... sciska, ze kogos nie stac to nie znaczy, ze to jest g... warte. Ludzie, to jest slabe. Apple to jest doskanlay przyklad jak komus sie udalo i jak potezny jest marketing. Zgadza sie, ze wiekszosc tego typu sprzetu moze byc uzywana bo to modne, szczegolnie w Polsce, gdzie trzeba sie pokazac zawsze. Jednak nie jeden Amigowiec migrowal wlasnie na Mac, bo jest to platforma mu blizsza, a dla wielu lepsza od Windows.
Co do OS X na PPC, to z zalozenia bylo to nieporzumieniem, ale bylo aby umozliwic przejscie z jednej architektury na druga. Na AmigaOne nie uzywalem tego, nie wiem, wiec jak to dzialalo.

Zreszta nie ma co komu udowadniac tego czy tam tego. Smutne jest to, ze sam portestujesz przeciw "komputerowej nietolerancji", ale jak Ci ona wygodna to z checia ja uzyjesz. Nie wiem, moze Amigowcy tak maja? Moja racja jest mojasza i tyle. :thumbup:

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 18:47 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Dzięki Apple i sukcesowi iOS, firmy robiące soft zaczęły w ogóle brać pod uwagę że na desktopie może być coś innego niż Windows.
Nie jest jak dziesięć lat temu że tylko Windows na desktopie i unix/linux na serwerach.
Dba się o to żeby była też wersja softu na iOS.
Ale to Iphony i Ipady. Na pc Mac Os X czy jak to się teraz nazywa macOS to nadal egzotyka.
Może kiedy zrobią że będzie się dało używać softu z iOS na macOS.
Na razie dla zwykłego użytkownika pc Windows 8 jest lepsze.

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 20:36 
Administrator
Administrator

radzik napisał(a):
Mufa wez moze sie nie osmieszaj?
Jak mozesz wypowiadac sie o obecnym macOS bo widzailem System 7 albo MacOS 9.:

Ech cóż za modelowy przykład fanatyzmu. Na razie mnie obrażasz, a za chwilę pewnie pobijesz, tym razem nie za ankietę, a w akcie obrony dobrego imienia jabłka :D Zdejmij różowe okulary chłopie.

MacOS na takim samym sprzęcie jest szybszy niż winda? Pewnie ten film został zmanipulowany :twisted:

I jeszcze jeden film, o tym jak Apple robi ludzi w .... i wciska im przestarzały sprzęt za dwa razy większa kasę, zmuszając dodatkowo do zakupu petryliarda przejściówek do było nie było mobilnego sprzętu

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 21:15 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Myślę, że nie ma sensu abyś przekonywał mnie, że ja przepłaciłem za sprzęt i mam różowe okulary. Zachwoujesz się dokładnie jak pewna grupa osób, która wie zawsze lepiej. Jeśli coś jest nie zgodne z Twoją wizją krytkujesz to nie mając najmniejszego doświadczenia z tematem.
W całym tym zamieszaniu chodziło o to aby pokazać, że należy brać przykład z firm, którym się udało a nie zaklinać amirzeczywistość. Dalsza dyskusja jest bezsensowan i bezpodstawna, gdyż czyjeś preferencje odnośnie Win, Mac, Android czy iOS mają się do użytkowania Amigi (NG, 68k) jak pięść do nosa. Nie mówiąć już o temacie odcinka. ;)

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 22:30 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Gdyby chodziło o wzięcie przykładu z firmy która odniosła sukces byłoby fajnie.
Tu niestety mamy do czynienia z propagadną anty ppc.
Apple osiągnęło sukces dzięki IPhonom i ARMowi, a nie x86.
PC od Apple to nadal egzotyka, i trudno mówić w tym wypadku o sukcesie.
Przejście na nowe procesory też wyglądało zupełnie inaczej.
Że się powtórzę:

W przypadku maców nie było zerwania kompatybilności.
Nie było że nagle wyrzuca się wszystko i zostajemy w zasadzie z niczym.
Bo może w przyszłości coś z tego będzie.
Działo się to powoli. Nikt na macach nie robił rewolucji.
Najpierw było przejście z 68k na ppc w roku 1994 - soft z 68k działał bez problemu na mac os pod ppc
miej więcej tak jak obecnie soft 68k działa na Amiga OS 4 czy MOS.
Ludzie mieli siedem długich lat na przejście na ppc z softem.
Potem w roku 2001 było na ppc przejście na unixa.
Były aplikacje w standardzie carbon które działały i pod zwykłym mac osem na ppc i pod mac os x.
Ludzie mieli pięć lat na przejście z softem na unixa.
I dopiero w roku 2006 jak już wszyscy przeszli na unixa, apple przeszło na x86.
Przy czym ciągle można było używać softu powerpc na os x.
Pięć lat aż do roku 2011 kiedy apple zrezygnowało z wspierania ppc.
Użytkownicy i deweloperzy mieli czas się przyzwyczaić do nowych technologii.
To była ewolucja a nie rewolucja.

Gdyby tak to wyglądało na Amidze, być może nikt nie miałby nic przeciwko x86.
Niestety wygląda to zupełnie inaczej.
Co jakiś czas, trafia się jakiś co kiedyś miał a500, dochodzi do wniosku że ppc to zło,
bo drogie i gry nie chodzom, i że natychmiast należy wywalić wszystko co było po a500 i przejść na x86.
Jak się takiego informuje że mamy jego rewolucje gdzieś, nie mamy zamiaru rezygnować z świetnie działającego starego softu, dostaje taki kolejnego ataku.
Geniusz Jobsa polegał na tym, że przejście od 68k do x86 to była powolna ewolucja, która trwała naście lat, i że te wszystkie przejścia z jednego etapu do drugiego były łagodne, i za każdym razem była zgodność z softem chociaż z poprzedniego etapu.
I dlatego poszło to gładko.

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 22:52 
Administrator
Administrator

Zgadzam się z Radzikiem że temat został już wyczerpany i nie ma sensu dalej ciągnąć dysput o Apple, gdyż nijak ma się to do tytułu wątku. Zatem sugeruję zakończyć tę poboczną dyskusje i skupić się na meritum.

PostNapisane: piątek, 26 maja 2017, 23:05 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Mufa, źle zrozumiałeś moje intencje. Poza tym ja nie jestem fanem Maków. Przeszedłem na ten sprzęt i system
bo nie wyobrażałem sobie że mogę używać windowsów, linuksy przedem jak i teraz uważam za pomyłkę
(nie chcę nikogo obrażać, jest wiele osób które lubią linuksy, to jest jedynie moje osobiste odczucie).

Wciąż uważam AOS za najfajniejszy do użytkowania system. Maki, tak jak napisałeś są przereklamowane i
za drogie, zresztą ich urządzenie przenośnie też. Do tego dochodzi z premedytacją ograniczona możliwość
rozbudowy, choćby o dodatkową pamięć w telefonach/tabletach. Co nie zmienia faktu, że ten system jest
dużo przyjeniejszy w użyciu niż windows (moje osobiste odczucie!). Windowsy używam na lapku mojej mamy,
i ani "siedem" ani teraz "dziesięc", nie przypadły mi do gustu. Natomiast benchmarki w ogóle do mnie nie
przemawiają, bo to bez sensu, czy to w "wielkim świecie" czy naszym małym amigowym. Gdzieś mam mipsy
i inne duperelki, dla mnie ważny jest odbiór subiektywny systemu i jego działanie. I niestety mimo że system
amigowy jest najlżejszy i najfajniejszy to oprogramowanie użytkowe już nie. Mam na myśli przede wszystkim
odtwarzanie filmów i przeglądanie sieci. Bo niestety o edycji tych pierwszych nie można mówić.

Porównywanie Apple'a do Amigi nie ma snesu, bo u nas brak ludzi i pieniędzy na rozwój. Apple miało farta/układy
i dali radę, w C= było pełno idiotów i efekt jest jaki jest.

PostNapisane: sobota, 27 maja 2017, 23:47 
Początkujący
Początkujący

No to Mufa ostro pojechałeś ) Fakt że na filmiku Windows uruchamia się kilka sekund szybciej niż MACOS jest wręcz śmieszny bo jakie to ma praktyczne znaczenie ? . Ja swojego Maca czasem nie wyłanczam przez kilka tygodni tylko codziennie (albo i kilka razy dziennie) usypiam a potem startuje w ciągu sekundy. No ten system tak już ma że prędzej komputer wysiądzie niż pokaże się błąd krytyczny ) W Amigach funkcji sleep pewnie nie ma …

Owszem to prawda że sprzęt Appla jest dwa razy droższy (albo i więcej ) od sprzętu PC. Tyle że dziwnie brzmi ten argument gdy wypowiada go fan Amigi czy nowej Amigi… Bo Amiga X5000 jest co najmniej CZTERY razy droższa niż odpowiedni sprzęt PC.

Co więcej spoglądając okiem fachowca (jestem informatykiem) architektura płyty “nowej” amigi jest już co najmniej …historyczna. Coś jak niskobudżetowy PC sprzed ośmiu lat. Do tego procesor PPC 5020 - w najlepszym razie odpowiednik Intela Core 2 Duo…Nie znalazłem żadnych porównywalnych benchmarków tego procka ale wynika to zapewne z faktu iż jest on docelowo przeznaczony do rozmaitych urządzeń przemysłowych a nie de facto komputerów.

W każdym razie za cenę Amigi X5000 kupisz topowy model iMaca 27” z monitorem 5K i parametrami które biją na głowę ten produkt firmy A-EON. Jeżeli już mówimy że Apple robi klientów w wała to nowi “wskrzesiciele” amigi tym bardziej…

Z tym że o ile amigowcy nie mają alternatywy to fani Appla jeśli nie zależy im na logu jabłka i prestiżu to mogą zainstalować MacOS na…zwykłym (i tanim) komputerze PC. Projekt OSx86 znany bardziej pod nazwą “hackintosh” jest rozwijany przez społeczność od prawie 9 lat i na dzień dzisiejszy MacOS na standardowym PC jest w pełni funkcjonalny i kompatybilny z oryginalnym Macintoszem ) . Tak więc odpada już argument iż używanie MacOSa musi być drogie i kosztowne bo tak nie jest.

Odnośnie jeszcze systemu Amiga OS. Ja swoją przygodę z komputerami zaczynałem gdy na PC królował MS-DOS , a potem raczkował Windows 3 . Amiga OS to była wtedy rewelacja - system okienkowo/ikonkowy do tego wielozadaniowy. Na dzień dzisiejszy Amiga OS 4 chyba nie wnosi nic rewelacyjnego - raczej stara się doganiać linuxa i inne. Tak w ogóle to system nie jest celem używania komputera - tylko narzędziem który ma umożliwić nam sprawne i szybkie korzystanie z docelowego oprogramowania. I tu jest problem bo aktualne oprogramowanie na Amigę niewiele może zaoferować współczesnemu użytkownikowi komputera…

Trzy rzeczy decydują o wartości danej platformy sprzętowej; system, dostępne oprogramowanie i hardware. Amiga w czasach swojej świetności w tych trzech punktach była najlepsza. Dlatego trafiła “pod strzechy” i była atrakcyjna dla zwykłych użytkowników. A dzisiaj jest outsiderem na wszystkich tych polach. Jeśli w zamierzeniach twórców nowej Amigi miał to być komputer typowo hobbistyczny bazujący głównie na sentymencie do tego sprzętu to ok rozumiem to. Ale jeśli celem było zawalczenie choćby o 0.1% rynku komputerowego to jest porażka.
Co nie oznacza iż w dzisiejszych czasach nie można zrobić unikalnego komputera ale posiadającego jakąś wartość użytkową a nie sentymentalną. Podam tu przykład. Jakiś rok temu nabyłem mini komputerek pod nazwą odroid (można wygooglować). Takie małe pudełko jak paczka papierosów ) Można tam zainstalować Androida lub Linuxa. Do korzystania z internetu i jako “kino domowe” (obsługuje 4K !) wręcz idealne, działa szybko i sprawnie . Dostępna i kompatybilna jest całą baza oprogramowania z google play - ponad milion aplikacji …No i cena 50$ ) Czyli da się ale trzeba pomyśleć jaki ma być docelowy “target” klienta , jak załatwić sprawę softwaru niekoniecznie bijąc głową w mur i wreszcie jaki jakie bebechy mają być w środku aby sprzęt był dostępny dla każdego. Społeczność tego urządzenia jest już spora ; jedni go po prostu używają a inni kombinują na potęgę jakby go udoskonalić.

Niestety Amiga poszła w zupełnie odwrotnym kierunku czyli mega drogie rozwiązania sprzętowe i liczenie że ktoś dla garstki hobbystów zrobi do tego dobry soft. Nie, nie zrobi bo nie ma takiej możliwości. Dzisiaj początkujący programista próbuje swoich sił w open source dla linuxa a potem gdy już coś umie robi aplikacja dla Androida, Windows , Mac OS.
A swoją drogą “fundamentalizm” niektórych fanów Amigi jest godny podziwu )

PostNapisane: niedziela, 28 maja 2017, 05:46 
Administrator
Administrator

Założyłem wątek by oddzielić ziarna od plew, czyli teksty na temat podcastów Radzika od tych nie na temat ;)

CO do ostatniej wypowiedzi to apelowałem o zakończenie pobocznych dyskusji i Ty jako młody stażem forumowicz, postanowiłeś ten apel ordynarnie olać. Jedyne co powinienem w tej sytuacji zrobić to odrzucić Twoją wypowiedź na etapie moderacji. Ponieważ jednak co do zasady tego nie robię i nie chcę by ktoś pomyślał że celowo coś cenzuruję by ludzie nie przeczytali o świetlistej doskonałości jabłka, to post przeszedł, lecz zapewniam że po raz ostatni. Po raz ostatni też się do sprawy odniosę.

Więc pierwszy film o czasie bootowania był tylko taką ciekawostką że nie wszytko jest naj, jak to fani jabłka kreślą. Dla Twojej informacji dodam że ani Mac ani Windows 10, nie mają w tym aspekcie najmniejszych szans z AmigąOne po miękkim resecie systemu AmigaOS 4.1.

Bardziej ciekawy był drugi film pokazujący modelowy sposób działania Apple. Czyli obowiązkowy bajer, kiedyś były to kolorowe obudowy i takie tam, w tym wypadku wabikiem dla amerykańskich dzieciaków i innych głupków jest ten kolorowy paseczek nad klawiaturą. Do tego stare bebechy w środku, w postaci zintegrowanej karty graficznej Intela, starych pamięci itp. Całość okraszona super hiper wynalazkiem Apple, do którego nic nie można wsadzić co zmusza do zakupu drogich przejściówek na USB. A wszystko to za jedyne 9 tysięcy za lapka, wartego 2 tysiące.

Ok, jeśli kogoś to bawi, tak jak mnie bawi amigowanie, to niech bawi się dalej. Tymczasem ja zamykam wątek, bo to forum nazywa się AmigaOne Zone, a nie Mac Zone i już nieodwołalnie i ostatecznie oznajmiam że wszelkie posty o komputerach innych niż Amiga będą usuwane, tudzież w przypadku młodych stażem forumowiczów, których obowiązuje moderacja, będą odrzucane :!:

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]